Efektívny homeoffice - ako na to?

Efektívny homeoffice - ako na to?

Home-office je skvelý a v IT svete pomerne rozšírený firemný benefit, ktorý umožňuje prácu z domu, chaty alebo inej lokality. Zvyčajne k tomu potrebujete laptop, dobrý internet, mobilný telefón a schopnosť dodržiavať niekoľko základných a užitočných pravidiel.

HP Envy ultrabook on desk
Photo by Alex Ghizila / Unsplash

Best practices, alebo bez pravidiel to pôjde ťažko

Vytvorte si vhodné pracovné prostredie

Práca z obývačky, alebo z jedálne nemusí byť vždy efektívna. Ideálne je mať oddelenú miestnosť, izbu so stolom a stoličkou. Dokážete takto jednoduchšie rozlišovať moment, keď ste v práci, a keď ste doma. Oddelený priestor vám dá kľud na telefonáty, alebo remote video mítingy. Vyhnete sa tak momentom keď pracujete a okolo vás pobehujú deti, alebo zvierací maznáčikovia. Ideálne je málo frekventované miesto, kde máte okno a prirodzené svetlo a udržiavaný stôl, na ktorom nemáte všetky papiere a veci, ktoré ste v domácnosti našli. Čím menej vecí, tým čistejšia myseľ.

Photo by Khachik Simonian / Unsplash

Sústredenie, alebo home-office nie je dovolenka

Home-office je práca z domu. Znie to jasne, ale nie všetci si to uvedomujú. Očakávanie zamestnávateľa je, že počas práce z domu pracujete na zadaniach a v dohodnutom čase dodáte produkt, službu, alebo nejaký výkon.

Telefón si nechajte v tichom móde, alebo na vibrovanie, ako keby ste boli v office. Seriály v telke, Netflix, alebo Twitch tiež počas pracovnej doby v kancelárii nemáte pustené. Ostatným členom domácnosti treba rozumne vysvetliť, že to, že sme doma neznamená, že sú prázdniny. Deťom treba rozumne a pomaly vysvetliť, že pracujete, aby ste mohli ako rodina nakupovať, zaplatiť účty a chodiť na dovolenku. V prípade starších rodičov, ktorí sú zvyknutí, že byť doma znamená robiť okolo domu treba vysvetliť, že fakt nemôžete ísť na pole, alebo maľovať ploty, ale že aktuálne pracujete.

credit:
www.instagram.com/szvmanski
Photo by pawel szvmanski / Unsplash

Psychohygiena, nech vám z toho nepreskočí

Byť doma a pracovať na diaľku, môže byť náročné na psychiku. Ako povedal Aristoteles, "Človek je tvor spoločenský". Byť zavretý doma, kde ste za normálnych okolností len pred/po práci a cez víkendy, zrazu celý deň, môže byť "psychiatria".

Nastavte si budík, ráno vstávajte do práce, ako keď idete do office. Výhodou je, že nie ste nútení sa presúvať, ale dokážete využiť čas efektívnejšie. Nepracujte v pyžame, normálne sa oblečte, aby ste boli mentálne nastavení na to, že idete do práce. Počas práce si robte pravidelné prestávky, natiahnite sa, prejdite sa, urobte si kávu. Ak máte možnosť, vybehnite na chvíľku na vzduch.

Amish barn-raising near my home.
Photo by Randy Fath / Unsplash

Tímové pravidlá

Pri home-office a remote práci je veľmi dôležité okamžite aktualizovať úlohy. Ak pracuje celý tím remote, veľmi rýchlo sa môže stať, že viacero ľudí začne pracovať na tej istej úlohe, pretože si danú úlohu nikto nepriradil. Je dôležité dodržiavať tímové pravidlá, zúčastňovať sa pravidelných a naplánovaných remote video mítingov. V remote móde je dôležité sa informovať priebežne. Namiesto diskusie v kuchynke, alebo cez stôl, si radšej zavolajte a napíšte. Veľmi efektívnym nástrojom na remote komunikáciu je Microsoft Teams, mám vyskúšaných až 40 súbežných volajúcich.

Na prácu s úlohami veľmi rád používam metódu zvanú Pomodoro, pri ktorej si nastavíte čas na 25-45 minút na prácu, potom 3-5 minút na prestávku. Doporučujem vyskúšať, človek dokáže zachovať sústredenie počas celého dňa.

Výhody:

  • ticho a žiadne vyrušovanie
  • často lepšia efektivita
  • možnosť zariadiť si deň podľa seba, vybaviť úrady, lekárov

Nevýhody:

  • ponorka a chýbajúci sociálny kontakt
  • ťažšia synchronizácia
  • väčšia nutnosť aktualizovať úlohy okamžite

Sumár

  • home-office nie je dovolenka
  • vytvorte si pravidelný rituál
  • oddeľte pracovný čas a súkromný čas
  • nenechajte sa vyrušovať